Menüler

Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Çalıştayı DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğü’nde Başladı

13.11.2019
Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Çalıştayı DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğü’nde Başladı

DSİ Genel Müdürlüğü Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nca 12-14.11.2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan ‘Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Çalıştayı’ DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde başladı. Çalıştay açılışına Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcısı Dr. Erhan Demir, DSİ 14. Bölge Müdürü V. Dr. Celaleddin Ensar Şengül ve DSİ 22. ...Bölge Müdürü V. Dr. Emre Akçalı ile Genel Müdürlüğümüzden ve Bölge Müdürlüğümüzden gelen ilgili
Şube Müdürleri ve teknik personel iştirak etti.

DSİ’deki 41 ihtisas grubunun 1’i taşkın ihtisas grubu olmak üzere 11’inin Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nca yürütüldüğünü belirten Daire Başkan Yardımcısı Dr. Erhan Demir; taşkın ihtisas grubu ve alt çalışma gruplarının faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirerek verimli bir çalıştay geçirilmesi temennisinde bulundu.

İstanbul’un ve ülkemizin önemli bir gündem maddesi olan dere ıslahlarıyla ilgili bir bilinç değişiminin elzem olduğunu ifade eden Bölge Müdürü V. Dr. Celaleddin Ensar Şengül; akarsu yataklarının devamlı yapılaşma riskiyle karşı karşıya kalması, dere yataklarının üzerinin kapatılmasına yönelik teşebbüsler, suya geçirimsiz alanların devamlı artması dere ıslahı konusunu daha hassas bir şekilde ele almamız gerekliliğini doğurduğunu belirterek, küresel ısınmanın etkisiyle oluşan meteorolojik değişimlerin konuyu daha hassas bir noktaya taşıdığını ifade etti. DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi veren Bölge Müdürü V. Dr. Celaleddin Ensar Şengül; çalışmalarından dolayı Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’na teşekkür ederek faydalı bir çalıştay geçirilmesi temennisinde bulundu.

Ayrıca çalıştaya programın ikinci günü iştirak eden DSİ Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Dağdeviren değerlendirmelerde bulundu. Taşkın ve rüsubatla ilgili yasal düzenlemeler hakkında bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Dağdeviren; bu yıl mevzuat anlamında Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın birçok çalışması olduğu söyleyerek, daha az elemanla daha fazla iş yapılması gereken bir noktada olunduğunu ve çalışmalara Bölge Müdürlükler bazında değil Türkiye ölçeğinde bakılması gerektiğini söyledi. Çalıştay programını değerlendiren Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Dağdeviren, Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın yanı sıra diğer Daire Başkanlıklarının da sürece dahil edilmesi ile daha faydalı sonuçlar alınacağını belirtti. Ayrıca çalıştayda yeni gelişmelerin paylaşılıp fikir alış-verişinde bulunulacağını ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Dağdeviren; faydalı bir çalıştay geçirilmesi temennisinde bulundu.