Menüler

DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu ve Marmara Havzası Yönetim Heyeti Toplantıları Gerçekleştirildi

27.12.2017
DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu ve Marmara Havzası Yönetim Heyeti Toplantıları Gerçekleştirildi

İstanbul’da ve Marmara Havzası’nda suyun yönetiminde görev yapan kamu kurum ve kuruluşları arasında eşgüdüm ve koordinasyonun sağlanarak, görüş alış-verişinde bulunulması amacıyla DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde 26.12.2017 tarihinde İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu ve Marmara Havzası Yönetim Heyeti Toplantıları gerçekleştirildi. 

İstanbul Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir’in başkanlık ettiği İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na  DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar, İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu ile ilgili kamu kurumlarındaki yönetici, uzman ve mühendisler iştirak etti.

İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın ilk sunumu İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu tarafından ‘İstanbul Avrupa ve Asya Yakası Dere Islah Çalışmaları’ hakkında gerçekleştirildi. Toplantının ikinci sunumunun DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Havza Yönetimi, İzleme ve Tahsisler Şube Müdürü Azize Aydeniz Kalaycı tarafından ‘DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Tarafından Yürütülen Taşkın Koruma ve Doğal Dere Yataklarında Yapılan Islah ve Temizlik Çalışmaları’ konusunda gerçekleştirilmesinin ardından üçüncü sunum İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’nden Dip Tarama Şefi Saffet Altındağ tarafından ‘Derelerde ve Haliç’te Dip Tarama’ konusunda yapıldı.  Toplantının son sunumu İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Avrupa İzin ve İrtifak Şube Müdürü Ersin Kaya tarafından ‘Maden Ocağı Faaliyetlerinin Doğal Su Kaynaklarımıza ve Çevremize Etkileri’ konusunda gerçekleştirildi. 

Sunumların ardından Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir’in başkanlığında toplantının değerlendirme ve soru-cevap bölümüne geçildi. Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir toplantının değerlendirmesinde sunum gerçekleştirenlere teşekkür ederek, İSKİ’nin taşkın önlemede yeraltı tünel projesini çok beğendiğini ifade ederek bu çalışmaların kamuoyuna duyurulmasının önemine değindi. DSİ’nin alanında uzman bir kuruluş olarak İstanbul’da kendisine verilen görevleri titizlikle yerine getirdiğini ifade eden Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir küresel ısınmanın su kaynaklarına olan olumsuz etkilerinden bahsetti.  Küresel ısınmanın su kaynaklarının azalmasına ek olarak ani yağışların yol açtığı taşkınlara da sebebiyet verdiğini söyleyen Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, bu nedenle su ile ilgili çalışmaların büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın ardından Marmara Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi. İstanbul Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir’in başkanlık ettiği Marmara Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı’na Balıkesir Vali Yardımcısı Bayramali Köse, DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU), Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ), Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ), Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ile üniversiteden akademisyenler iştirak ettiler.

Marmara Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı’nın ilk sunumu, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden Uzman Burak Ekinci tarafından ‘Türkiye’deki İçmesuyu Temin ve Dağıtım Sistemleri’ndeki Su Kayıpları’ konusunda gerçekleştirildi. İkinci sunumun İSKİ Tuzla Şube Müdürü İsmail Topal tarafından ‘Su Kayıp ve Kaçaklarının Önlenmesine Yönelik Çalışma, Mevcut Sorunlar ve Çözüm Uygulamaları ‘ konusunda yapılmasının ardından toplantının son sunumu Proje Koordinatörü Özgür Aydıncak tarafından ‘Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Arttırma Teknik Destek Projesi’ konusunda gerçekleştirildi. Sunumların ardından Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir toplantının genel  değerlendirmesinde bulundu.  Marmara Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı katılımcıların görüş alış-verişlerinde bulunmalarının ardından sona erdi.