Menüler

DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Planlama Çalışmaları İstişare Toplantısı Başladı

08.12.2017
DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Planlama Çalışmaları İstişare Toplantısı Başladı

DSİ Genel Müdürlüğü Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nca 07-08.12.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan  ‘Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Planlama Çalışmaları İstişare Toplantısı’, DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde başladı. 

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren’in başkanlık ettiği toplantıya; Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar, Daire Başkan Yardımcıları, şube müdürleri ve ilgili mühendisler iştirak ettiler.

Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren İstişare toplantısının açılış konuşmasında Taşkın kontrol ve rüsubat işlerinin DSİ’nin temel görevleri arasında bulunduğunu belirtti. Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, büyük önem arz eden bu konuda Genel Müdürlükte ve Bölge Müdürlüklerinde çalışan personel sayısının azaldığını söyledi. Taşkın ve rüsubat kontrolü çalışmalarının çok önemli olmasından dolayı konuyla ilgili toplantıların daha sık yapılması gerektiğini söyleyen Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, oluşturulan ihtisas grupları ile bilgiler vererek, taşkın konusunun birçok daire başkanlığının görev alanıyla ilgili olduğunu da sözlerine ekledi. Çalışmalarda planlama aşamasının önemine vurgu yapan Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, yönetmelik ile ilgili çalışmalar, çalışma gruplarının belirli periyodlarla takip edilmesi ve proje yönetim merkezi konularında da katılımcıları bilgilendirdi. Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, toplantıya ev sahipliği yapan DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar ve ekibi başta olmak üzere katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederek, toplantının başarılı geçmesi temennisiyle konuşmasını sonlandırdı. 

Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu ise konuşmasında Son yıllarda iklim değişikliği ve insani faaliyetlerden dolayı şehir taşkınlarının arttığına dikkat çekti.  Daire Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, DSİ Genel Müdürlüğü’nün taşkın anı ve sonrası için gerekli çalışmaları yerine getirdiğini belirtti. Taşkın öncesinde ve taşkın anında neler yapılacağı ile ilgili olarak taşkın ihtisas gruplarının ve Bölge Müdürlüklerindeki Havza Yönetimi, İzleme ve Tahsisler Şube Müdürlüğü’nün faaliyetlerinin büyük önem arz ettiğini belirten Daire Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, üst havza tedbirlerine ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, bu kapsamda Bölge Müdürlükleriyle birlikte 182 adet derenin belirlendiğini söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinden oluşturulan Afet Koordinasyon Merkezi hakkında katılımcılara bilgi veren Daire Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, konu ile ilgili yerel yönetimlerin sorumluluğuna vurgu yaparak Taşkın Yayılım Haritalarının önemine değindi. Taşkın İhtisas Grubunun önceki yıllarda güzel çalışmalar yaptığını söyleyen Daire Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu,  verimli çalışmalara devam edilmesi temennisiyle, toplantıya ev sahipliği yapan DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar ve ekibi ile katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar, konuşmasına taşkın kavramını tanımlayarak başladı. Bölge Müdürü Sedat Özpınar, taşkın etkilerinin bu kadar büyük olmasının nedeninin insan faaliyetleri olduğunu söyleyerek, diğer önemli faktörün iklim değişikliği olduğunu ifade etti. İklim değişikliğine bağlı olarak birim başına düşen yağış miktarındaki artışların taşkınlara neden olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Sedat Özpınar, taşkın hasarlarının azaltılması için taşkın yönetiminin bütüncül yaklaşımla ele alınmasının önemine değindi. Türkiye’nin topoğrafik yapısı nedeniyle taşkına karşı duyarlı bir niteliğe sahip olduğunu söyleyen Bölge Müdürü Sedat Özpınar, taşkınlara bağlı can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Bölge Müdürü Sedat Özpınar, taşkın yönetimi faaliyetlerine ışık tutacağını belirttiği Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Planlama Çalışmaları İstişare Toplantısı’nın verimli geçmesi temennisiyle konuşmasını sonlandırdı. Bölge Müdürü Sedat Özpınar’ın konuşmasının ardından ‘DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Tanıtım Filmi’ izlendi.