Menüler

DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde 5. Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı Başladı

24.10.2017
DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde 5. Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı Başladı

Orta Doğu toz kaynakları ve etkilerinin bilimsel çerçevede değerlendirilerek, ilgili bilim insanları ve kuruluşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlaması amacıyla gerçekleştirilen çalıştaya; ülkemizden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başta olmak Bakanlığa bağlı kuruluşların üst düzey yöneticileri iştirak etti. 

Türkiye’den Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı kurumlar ve üniversiteler başta olmak üzere 57 kişinin katıldığı çalıştaya; Suudi Arabistan, İran, Ürdün, Lübnan, Afganistan, Irak, Kuveyt, Rusya, Somali, Katar, Umman, Moritanya ve Senegal’den temsilciler ile uluslararası kuruluş ve üniversitelerden 27 kişi olmak üzere toplamda 84 kişi katılım sağladı.  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) başta olmak üzere; Dünya Meteoroloji Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi Sekretaryası, Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı da çalıştaya destek verdi.

Çalıştayda ilk olarak Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün videoları izletildi. Video sunumlarının ardından Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Mustafa Gözükara, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Çölleşmeyle Mücadele Birleşmiş Milletler Sözleşmesi Sekretaryası’ndan Utchang Kang, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’ndan Gemma Shepherd, Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Enric Terradellas kürsüye gelerek konuşmalarını yaptılar.

Çalıştayın son açılış konuşması Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından gerçekleştirildi. Çalıştayda ele alınan konunun dünyayı tehdit eden önemli bir mesele olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çalışmadan iyi neticeler alınacağını ve toplantının iş birliği çalışmalarını daha da geliştireceğini ifade etti. Kum ve toz fırtınaları konusunda bilgi eksikliği olduğunu ve yeteri kadar data bulunmadığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; bu nedenle bu bilgileri toplamaya gayret ettiklerini vurgulayarak, Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nı iki yıl önce başarılı şekilde Ankara'da gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye’nin Pan Afrika adıyla kurulan birliğe destek vermeye devam edeceğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, BM’nin ilgili kurumlarının da toz kaynaklarının olduğu bölgeye destek vermesi gerektiğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ağaçlandırma ve erozyonla mücadeleye çok önem verdiğini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2008 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle başlatılan ağaçlandırma seferberliğine ek olarak ülke çapında yeni seferberlikler başlattıklarını dile getirerek, bu seferberlikler içerisinde şu anda 3 milyar 800 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar dünyadaki her insan için toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturma hedefinde olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ağaçlandırma dışında, erozyonla mücadelenin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin yarı kurak iklim bölgesinde bulunduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Türkiye’nin su açısından zengin ülke olmamasına ve şu anda 44 yılın kuraklığını yaşamasına rağmen su sıkıntısı çekilmediğini ve tüm Türkiye’de suya erişim yüzde 100 olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin engebeli bir araziye sahip olmasından dolayı yüksek erozyon riskine sahip olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Bakanlığın bu konuda da büyük bir seferberlik gerçekleştirerek, toprak kayıplarının azaltıldığını söyledi.  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tüm Türkiye’de; teraslama, ağaçlandırma, meraların ıslahı, yeşillendirme çalışmaları gibi faaliyetler yürüttüğünü belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu  ‘Biz kendi bilgilerimizi kendimize saklamıyoruz. Bütün dünyaya kapılarımızı açtık. Özellikle erozyonla mücadele ve toz taşınımıyla ilgili Afrika’dan, Orta Doğu’dan, Orta Asya’dan, Balkanlar’dan pek çok uzmanı getirdik, onları özellikle burada eğitiyoruz. Bilgi ve tecrübemizi aktarıyoruz’ dedi.

Erozyonda en önemli şeyin sulak alanların korunması olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sulak alanları korumak için de Bakanlığın birçok çalışmalar yürüterek, Kayseri Sultansazlığı örneğinde olduğu gibi pek çok kurumuş sulak alanın yeniden kazanıldığını sözlerine ekledi.

Data verileri için bir merkez oluşturulmasının ve verilerin karşılıklı aktarılmasının önemini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;  bu anlamda BM’ye ve Dünya Metorololoji Teşkilatı’na çok önemli görevler düştüğünü söyleyerek, Türkiye’nin üzerine düşen görevi yapacağını sözlerine ekledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşmasında taşkınla mücadele, dere yataklarının üst havzalarında taşkın ve erozyon kontrol çalışmaları ile baraj ve göletlerin etrafında yeşil kuşak ağaçlandırması konularında da katılımcıları bilgilendirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, başarılı bir toplantı gerçekleştirileceğine inandığını ifade ederek, organizasyonu gerçekleştiren Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve ev sahipliği yapan DSİ 14. Bölge Müdürlüğü ile katkı ve katılım sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun konuşmasının ardından Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Enric Terradellas tarafından ‘Kum ve Toz Fırtınaları Uyarı, Danışma ve Değerlendirme Sistemi’ konusunda bir sunum gerçekleştirildi.

Üç gün boyunca 28 oturumun gerçekleştirileceği çalıştay, oturumların ardından çalıştay raporunun hazırlanmasıyla sona erecek.